Microsoft Copilot sayesinde 30 yıllık geleneği değiştiriyor

Yeni bir Copilot anahtarı, Microsoft’un iş ortaklarının çeşitli yeni PC’leri ve dizüstü bilgisayarlarıyla birlikte gönderilecek ve Microsoft’un yapay zeka destekli Windows Copilot deneyimine doğrudan klavye düğmesine basılarak hızlı erişim sağlayacak.

Copilot tuşu, neredeyse otuz yıldır Windows PC klavye düzeninde yapılan ilk büyük değişiklik.

Bu yeni Copilot anahtarı, onlarca yıl önce Windows anahtarıyla birlikte tanıtılan menü tuşunun (uygulama anahtarı) yerini alacak. Çoğu klavyede sağ alt tuşunun yanına yerleştirilecek ve yerleşimi OEM’e ve farklı pazarlara göre değişecektir. Bu, Microsoft’un 2019’da kendi klavyelerine özel bir Office anahtarı eklediği noktada. Copilot tuşu, Windows 11’de yerleşik olan Windows Copilot’u başlatarak sorguları yanıtlayabilen ve hatta Windows içinde eylemler gerçekleştirebilen ChatGPT benzeri bir sohbet robotu sunacak .

Microsoft Copilot sayesinde 30 yıllık geleneği değiştiriyor

Windows Copilot henüz ülkenizde kullanılamıyorsa, Copilot anahtarı bunun yerine Windows Arama’yı başlatacak. Mevcut Windows tuşu Başlat menüsünü açabilir veya Windows özelliklerine ve işlevlerine kısayollar sağlamak için diğer çeşitli tuşlarla birleştirilebilirken, Copilot tuşu şimdilik yalnızca bir başlatma tuşu. Microsoft’un gelecekte Copilot anahtarını diğer anahtarlarla birlikte kullanmanıza izin verip vermeyeceği belli değil.

Microsoft, hangi OEM’lerin Copilot anahtarını ekleyeceğini tartışmıyor ve duyuruları gelecek haftaki Tüketici Elektroniği Fuarı ve sonrasına bırakıyor.

Microsoft’un ilkbaharda yeni Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6 modellerini piyasaya süreceği söyleniyor ve Surface cihazlarındaki özel Copilot anahtarı da artık doğrulanmış bir söylenti oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x