Yüz yıkamakla ilgili bilinen yanlışlar:Yüzünüzü sürekli yıkamak yerine bu yöntemleri tercih edin! Yüz temizliği nasıl yapılmalı?

Yüzün su ve sabunla yıkanması geleneksel bir temizleme yöntemi. Ayrıca temizleme bazları da kullanılıyor. Günde iki kez suyla yüz yıkamak gerektiği de ifade edilse de bunlar yalnızca rivayete dayanıyor. Yüzün daha pürüzsüz olması için öncelikle sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak gerekiyor. Peki yüz yıkarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Yapılan yanlışlar neler? Yüz temizliğinde neler kullanılmalı?

Duşta yüz yıkanabilir

Yüzünüzü duşta yıkamanın olumsuz olduğu efsanesi doğru değil. Yüzünüzü duşta yıkadığınızda, buradaki ılık buhar daha derin şekilde pul pul dökülmelere ve gözeneklerin açılmasına yardımcı oluyor. Çok sıcak su veya sert sabunlar kullanmadan duşta yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu durum cildinizde çok yönlü bir temizlenmeyi sağlar.

Yüz yıkama kaç kez yapılmalı?

Cilt tipinize ve yıkanması gereken yere göre yüz yıkama sıklığı değişebilir. Kuru veya hassas cilt tipleri, akşamları bir kez temizlenmeli. Yağlı ciltlerin günde en az iki kez temizlenmesi gerek. Terli bir spor ya da ağır makyaj sonrasındaysa spor salonunda veya yatmadan önce mutlaka yüz yıkanmalı.

Gün içerisinde ciltte biriken kirlerin de temizlenmesi için yüz yıkama şart. Oksidatif hasarlara, kolajenin parçalanmasına ve kırışıklıklara karşı da yüzü temizlemek çok önemli. Kalıntılardan yüzü arındırmayı sabahları da yapabilirsiniz.

Hafif ürünler her zaman daha iyi

Cilt bakım bileşenlerinin cilt yandığında veya tahriş olduğunda, cildin koruyucu asit örtüsünü bozduğu unutulmamalı. Ayrıca cilt enfeksiyonlarına yol açabilirler. Bazı ürünlere alışana kadar yanmalar olabilir, ama bu her zaman devam ediyorsa sorun teşkil eder. Cildinizin bir ürüne verdiği tepkinin normal olup olmadığından emin değilseniz, mutlaka bir dermatologa başvurun.

Bez ile kurutmayın

Bez bakteri, maya veya mantar bulaşmasına maruz kaldıysa ya da tahrişe neden olacak kadar sertse kullanılmamalı. Ovalamadan, temiz bir bezle ve nazikçe kurulama yapmalısınız.

Sabun ve suyla yıkamak yeterli olmaz

Normal sabun, yüz için uygun değil. Geleneksel sabunlar da ciltteki doğal yağın soyulmasına neden olur. Cildinizin pH’ını bozar ve cilt bariyerine zarar verir. Kuruluk ve tahriş de ortaya çıkar. Cildinizi derinlemesine temizleyen ve hassas temizleyicilerle yüz temizliği yapılmalı.

Temizleme fırçasıyla ovulmamalı

Bir bez veya mekanik cihazlarla ovma, ciltteki yağı veya makyaj polimerlerini yok etmez. Bu yöntem zamanla pullu dökülmelere ciltte aşınmalara yol açar. Yumuşak bir bezle ovabilir ya da nazik peeling yapan bir temizleyiciyle cilt arındırılmalı.

Sivilceler hassas bir konu

Temiz bir cilt bakımı, sivilceleri önlemeyi sağlayabilir. Ancak sivilcelerde genetik ve hormonlar da etkilidir. Yağlı bir cildiniz varsa yüzünüzü düzenli olarak yıkayın. Ancak yağlı bir cilde sahip değilseniz, yüzünüzü her gün yıkamamak sivilcelere neden olmayacaktır.

Elleriniz temizliğin ilk aşaması

Elleriniz kirli olmasa da yüzünüze dokunmadan önce yıkamalısınız. El yüzeylerindeki bakteri ve kimyasallar özellikle egzamaya yatkın insanlarda cilt ve göz tahrişine, enfeksiyonlara yol açabilir.

Makyaj temizleme mendili yeterli değil

Makyajı çıkarmak için makyaj temizleme mendili kullanıyorsanız bunun yeterli olmadığını siz de fark edersiniz. Temizlik mendilleri bakteri, kir ve yağı temizler, ancak kalıntılar bırakır. Bunlar da sivilceye ve göz kapakları ve kirpiklerin çevresinde enfeksiyonlu bezler oluşturur. Su bazlı durulama aksatılmamalı.

Önce makyajınızı temizleyin

Makyaj temizleyicinin makyajı çıkarabileceği ve cildi hemen temizleyebileceği konusu yanlış. Ancak tabii ki önce makyaj temizlenip, sonra yüz yıkanmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir