Suriye’de ABD üssüne roketli saldırı

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde ABD güçlerinin konuşlandığı Kuniko gaz sahası ve çevresine roket saldırıları düzenlendi. AA muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Deyrizor’da İran destekli yabancı grupların varlık gösterdiği bölgelerden ABD güçlerinin konuşlandığı Kuniko gaz sahasına roket saldırıları yapıldı. Kaynaklar, roket atışlarının İran destekli yabancı grupların varlık gösterdiği Deyrizor’un doğusundaki Bukemal’den yapıldığını aktardı.

Suriye’de varlık gösteren ABD ve koalisyon güçlerine ait askeri noktalar, zaman zaman İran destekli yabancı grupların varlık gösterdiği bölgelerden roket saldırılarıyla hedef alınıyor. 25 Mart’ta İran destekli gruplar, Ömer petrol ve Kuniko gaz sahalarına roket saldırıları düzenlemişti.

Deyrizor, İran’dan Lübnan’a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün’den gelen boru hatları ve ticaret yolları da bu kentten geçiyor. Deyrizor il merkezi ve batısı, İran destekli grupların ve Rusya’nın yardımıyla Kasım 2017’de IŞİD’in çekilmesinin ardından Şam yönetiminin kontrolüne geçti. Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor’da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan merkezli grupları, İran Devrim Muhafızları Ordusu mensupları komuta ediyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir