Özgür Özel’den Azerbaycan mesajı: ‘Beyaz bir sayfa açacağım’

MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA- Partisine mensup bazı milletvekillerinin de katıldığı kahvaltıda soruları yanıtlayan Özel, şu ifadeleri kullandı:

AZERBAYCAN’A ZİYARET: Ümit ederim, Genel Başkan olduktan sonra başkanlığımdaki bir heyetle Azerbaycan’ı ziyaret ederek bir yeni ve beyaz sayfa açılmasına, geçmişteki bir takım yanlış anlaşılmaların varsa bizden kaynaklı eksikliklerin giderilmesine ve devam eden süreçte CHP’nin Azerbaycanla ilişkilerinin olması gerektiği gibi sürdürülmesine önem vereceğimizi ifade etmek isterim.

YEREL SEÇİM: Yerel yönetimler aday belirleme yönergesi üzerinde hukukçu ve örgütten sorumlu arkadaşlarımız çalışma yapıyorlar. Temel yaklaşımımız şu; mutlak vatandaş memnuniyeti. Orada yüzde 80 oy alıyoruz diye vatandaşın ilallah dediği birisini yeniden aday göstermek zorunda değiliz.

ASKER DELEGE: 

(Kurultayın meşruiyetinin olmayacağını mı söylüyorsunuz?) Bu sürecin sonunda Genel Merkez’e bağlı kendisini delege yapanın sözünden çıkmayan asker delege diye söyleniyor. Biz bunu hem CHP kimliğiyle bağdaşır görmüyoruz hem de içinde bulunduğumuz şartlar gereğince bu meselenin böyle gerçekleşmeyeceğine yürekten inanıyoruz.

DEĞİŞİM OLMAZSA: Ben mart seçimlerinde CHP hiçbir şey yapmamış gibi yapar ve yerel seçimlere bu duygu durumunu anlamadan giderse kötü bir sonuç, CHP değişir ve buna seçmeni ikna ederse de çok iyi bir sonuç alabileceğini değerlendiriyorum.

BAŞA BAŞ GİDİYOR: İlk hafta bir adım gerideydik. Yaratılmaya çalışıldığı gibi ‘Genel Merkez esiyor, Genel Merkez rüzgarı var, değişimciler her yerde kaybediyor’ diyenler pazar günü 10 kongrenin 9’unu kaybettiler. Mesele öyle değil. En kötümser okumayla Genel Merkez’le bizim şu an itibarıyla başa baş bir durumda olduğumuzu görüyoruz.

GÖREVİ BIRAKACAK MI?:

Benim pozisyonumu tartışıyor bazı arkadaşlar. Ben seçimden önce talep açtığım siyasi pozisyondayım. Karara varacağız. Ama meselenin kendisi öyle ‘grup başkanı genel başkanın vekilidir, o yüzden istifa etmelidir’ tezine dayanan bir istifa olmayacak. Temel yaklaşımım şu, bu önümüzdeki süreçte kongreye yoğunlaşmak adına Grup Başkanlığı yoğunluğundan belli bir süreliğine ayrılmak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x