Japonya’da otomatlar çay kahve değil, ayı, böcek ve balina eti veriyor… Peynir ekmek gibi satılıyor!

Japonya’daki hızlı tren istasyonunda yer alan bir otomatta ayı eti parçaları satılıyor. Otomatı kuran restoranın bir temsilcisi, etin çok lezzetli olduğunu belirtti.

Dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen ayı eti, Japonya’nın kuzeyinde otomatta satılmaya başlandı. Tüketicilerden yoğun ilgi gören etlerin 250 gramı yaklaşık 320 Türk Lirası’na satılıyor.

Bir Japon haber kaynağı olan The Mainichi; Japonya’nın Akita vilayetinin Semboku şehrinde bulunan Tazawako hızlı tren istasyonunda yer alan otomatta kesilmiş ayı eti parçaları satıldığını bildirdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre 250 gramı 2 bin 200 Yen’e (yaklaşık 320 Türk Lirası) satılan ayı etleri, yakınlardaki Semboku kasabasında bulunan tren istasyonundan geçen yolcular arasında da yoğun ilgi görüyor. Yetkililerin belirlediği bölgelerde ve av sezonu içinde avlanan ayılardan elde edilen etleri, ‘yerel lezzet’ olarak sunan otomat, bölgedeki bir restoranın müşterilerine sunduğu yerel lezzetlerin turistik bir cazibeye sahip olduğunun fark edilmesinin ardından Kasım ayında hizmete sunuldu.

24 saat açık olan otomatta, “kara ayı”, “ayı eti” ve “250 gram için 2.200 yen” gibi tabelalar bulunuyor. Ayı eti, bölgenin yerel bir av kulübü tarafından sağlanıyor. Avlanan ayılar, bölgedeki bir mezbahada kesiliyor.
Japonya’da otomatlar oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip. Yaygın olan otomatlarda sıcak ve soğuk içecekler gibi temel gıda maddelerinden yenilebilir böceklere ve hamburgerlere kadar sayısız gıda ürünü satılıyor.

Japonya Otomat Sistemi İmalatçıları Birliği’ne göre, makine sayısı 2000 yılında 5,6 milyona, yani her 23 kişiye bir makineye ulaştı. Bu, 2020 yılına kadar 4 milyonun biraz üzerine düşmüştü, ancak Japonya hala dünyada kişi başına en fazla otomat sayısına sahip ülke.

Japonya’nın en büyük balina avcılığı şirketi Kyodo Senpaku, tüketimi artırmak amacıyla yakın zamanda otomatlardan balina eti satmaya başladı. Firma, bunları önümüzdeki beş yıl içinde ülke çapında 100 yere kurmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir