İsmail Saymaz Krizi Yazdı: TİP ile HDP Yol Ayrımında mı?

Gazeteci İsmail Saymaz, Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) seçimlere, en az 41 şehirde kendi amblemleri ve adaylarıyla girmek istemesinin HDP’de rahatsızlık yarattığını iddia etti. Söz konusu yazının geniş yankı bulmasının ardından TİP cephesinden de açıklama geldi.

Halk TV yazarı Saymaz, HDP’nin dün Merkez Yürütme Kurulu’nu toplayıp bir süredir Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri arasında gerilim kaynağı haline gelen “Seçime nasıl gireceğiz?” sorununu masaya yatırdığını yazdı.

“Bu ciddi bir sorun” ifadelerini kullanan Saymaz ayrıca, “İttifakı yol ayrımına getirecek kadar ciddi” diye de ekledi.

Saymaz şöyle devam etti: “TİP’in seçimlere en az 41 şehirde kendi amblemleri ve adaylarıyla girmek istemesi HDP’de rahatsızlık yarattı.”

“Önceki gün TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in “İstanbul’da yarışabiliriz” sözleri iki parti tabanını tartışmaya sürükledi. Haliyle bu kriz HDP MYK’sının başat gündemiydi.”

Saymaz’ın yazısındakidevam eden bölüm şöyle: 

‘Dünkü toplantıda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tek çatı altında ve tek listede seçime katılması kararlaştırıldı. TİP ve Emek Partisi ile müzakere ve istişarede bulunmaları için eşbaşkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’a yetki verildi.

HDP ‘müzakere’ ifadesini kullansa da bu esasen ikna girişimi. Haliyle eşbaşkanlar bugünkü Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısında, iki sosyalist partiyi iknaya uğraşacak.

Peki, TİP ve EMEP “Evet” der mi?

TİP açısından zor görünüyor.

Hatta imkansız.’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, partisinin Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan ayrılacağına dair iddiaları ise yalanladı ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir